ZVYKNETE SEDIEŤ S PREKRÍŽENÝMI NOHAMI? NEROBTE TO, LEBO…

Zvyk je železná košeľa a keď sa k nemu pridruží aj každodenná rutina, výsledkom môže byť negatívny vplyv na kondíciu našich nôh. Ako mu dokážete zabrániť?

Stačí ozaj málo na to, aby ste pocítili pozitívne zmeny. V aktuálnej karanténnej situácii kvôli vírusu COVID-19, kedy väčšina z nás trávi takmer celé dni doma, je ten správny čas spraviť niečo prospešné pre seba a svoje nohy. Pretože to, ako sa cítime a cítia sa naše nohy je v mnohých prípadoch zrkadlom toho, ako sa k sebe a k nim správame.

Prekrížené nohy

Zrejme aj vy viete, že mať nohy v tejto polohe ozaj nie je dobré. Keď si nohy prekrížite, alebo ak sa len prsty nôh dotýkajú podlahy, namáhate veľké podporné svaly chrbta, panvy a bedier, pričom narušujete aj správny prietok krvi. Ďalším problémom v polohe so skríženými nohami je ten, že vytvára zvýšený tlak na spodnú časť chrbta a núti vás oprieť sa viac o jednu stranu panvy. Sedieť alebo ležať by sme mali vzpriamene a nekriviť sa ako paragraf.

Nesprávne sedenie

Aj sedieť treba vedieť. Ako? Vyvážene na oboch bokoch, chodidlá položené celými šľapajami rovnomerne na podlahe. Opäť platí, že akékoľvek nakláňanie nabok je zlozvyk, ktorý môže byť zodpovedný za vykrivenie chrbtice, výrony a prílišnú námahu nôh. Na druhej strane platí, že sedíte správne, podvedome vás to núti držať chrbát v správnej polohe, bez ovísania hlavy vpred alebo zhrbenia, kedy trpí najmä krížová oblasť chrbta.

Dlhé státie (napríklad pri sporáku)

Ak dlhšie stojíte, máte tendenciu zaujať polohu na bociana? To je, keď stojíte jednou nohou pevne na zemi a druhou pokrčenou v kolene sa len tak letmo dotýkate podlahy. Mnoho ľudí má tento zlozvyk a ani si neuvedomujú, že robia niečo zlé. Nerobte to viac. Opäť ide o nesprávne vyváženie váhy tela neprimerane len na jednu končatinu, čo sa môže prejaviť únavou v lýtkovej oblasti a celkovým nepohodlím nôh.

Pokrčené palce na nohách

Tento zlozvyk úzko súvisí so spomínaným „bocianom“, kedy svoju úlohu zohrávajú aj pokrčené palce na nohách nohy, o ktorú sa letmo opierame, častokrát priamo v papuči. Lepšie spravíte, keď budete stáť pevne na zemi obidvomi chodidlami a ak vám je dlho, spravte pár krokov. Dobrým tipom je, aby ste dali papuče na chvíľu bokom a v stoji skúšali zmeny zo státia na špičkách a na pätách.

Strnulé nohy

Aj krátky odpočinok je skvelý na to, aby ste uvoľnili svalové napätie. Skúste sa na pár minút prejsť, prípadne ak dlhšie sedíte, tak zostaňte pre zmenu chvíľku stáť. Malú prestávku si doprajte ideálne každých 20 – 30 minút aspoň na 1 – 2 minúty. Najlepšie spravíte, ak sa trochu ponaťahujete – dobrý strečing nie je nikdy zlý

Zdieľať na