ROZPOZNAJTE SVOJE ŤAŽKOSTI S NOHAMI
Každá bolesť je subjektívna a rovnako aj prah bolesti máme rozdielny. Platí však, že jestvujú podobné až rovnaké prejavy pri ťažkostiach s nohami a je dobré vedieť ako na ne.
Ľudia, ktorí veľa sedia, vedia svoje. Dlhé sedenie dáva nohám zabrať. Aby to cítili čo najmenej, mali by ste správne sedieť. S našimi tipmi to zvládnete.
Nájdite si neutrálnu polohu
Nejde len o prácu s počítačom, aj keď tá je dnes zrejme najrozšírenejším druhom nielen administratívnej práce. Správne sedenie je totiž kľúčom k tomu, aby ste eliminovali negatívny dopad na dolné končatiny v čo najväčšej možnej miere.
Aby sa to podarilo, je potrebné si najskôr nájsť tzv. neutrálnu polohu v sede. To znamená, že vaše telo v sedavej polohe by malo kopírovať pomyselnú číslicu 4. Vzpriamený chrbát, sedadlo vo vodorovnej polohe, nohy pevne šľapajami na zemi a zároveň nohy pokrčené v kolenách v 90° uhle. Ak teda niečo „nesedí“, je potrebné nastaviť si stoličku (ak je kancelárskeho typu), prípadne ju zameniť za vyhovujúcejšiu. Veci možno vylepšiť aj podsedákom (vankúšom), malým schodíkom pod chodidlá, vankúšom za chrbát a podobne.
Výhody správneho držania tela pri sedení:
- Udržuje kosti a kĺby v správnom zarovnaní, aby sa podporilo efektívne využívanie svalov.
- Pomáha znižovať nadmerné opotrebovanie povrchu kĺbov.
- Znižuje stres na miechových väzoch.
- Zabraňuje neprirodzeným polohám chrbtice a dolných končatín.
- Zabraňuje únave svalov.
- Zmierňuje celkovú námahu a únavu.
- Prispieva k dobrému vzhľadu a zvyšuje sebavedomie.
Tipy pre správne sedenie
- Rovnomerne rozložte svoju váhu na stoličke
To znamená, že sedieť by ste mali vyvážene na oboch bokoch. Platí to aj pre chodidlá, ktoré rovnomerne rozmiestnite po podlahe. Pri sedení náš totiž zvádza nakláňať sa nabok, ale tento zlozvyk spôsobuje jednak vykrivenie chrbtice, no môže byť zodpovedný aj za výrony a prílišnú námahu nôh. Preto, keď sedíte, uistite sa, že vaša hmotnosť je rovnomerne rozdelená medzi obidva boky. - Šľapaje majte vždy celé na podlahe
Keď si nohy prekrížite, alebo ak sa len prsty nôh dotýkajú podlahy, namáhate veľké podporné svaly chrbta, panvy a bedier, pričom narušujete aj správny prietok krvi. Ďalším problémom v polohe so skríženými nohami je aj ten, že vytvára zvýšený tlak na spodnú časť chrbta a núti vás oprieť sa viac o jednu stranu panvy. - Majte predlaktia opreté vo vodorovnej polohe
Aj keď si možno poviete, že na rukách pri sedení nezáleží, opak je pravdou. Udržiavanie predlaktia rovnobežne s podlahou opretých na stole pred vami pomáha znižovať stres na kĺboch horných končatín. - Zabráňte neprirodzenému predkláňaniu hlavy
Tento zlozvyk má mnoho ľudí a je potrebné vynaložiť vedomé úsilie, aby ste tomu zabránili. Vedci potvrdili, že na každý centimeter hlavy v predklone pripadá 10 kilogramov hmotnosti! - Doprajte si malé prestávky
Aj krátky odpočinok je skvelý na to, aby ste uvoľnili svalové napätie. Skúste sa na pár minút prejsť, prípadne stáť – jednoducho čokoľvek iné od sedenia. Ideálne bude, ak tak spravíte každých 20 – 30 minút aspoň na 1 – 2 minúty. Najlepšie spravíte, ak sa trochu ponaťahujete – dobrý strečing nie je nikdy zlý.
Keď nohy nezvládajú dlhé sedenie
A ak vy robíte pri sedení všetko správne, skúste im dopriať cielenú výživu. Výživové doplnky s obsahom aktívnych látok diosmín a hesperidín sú prípravky MOBIVENAL micro a MOBIVENAL micro Simple, pričom Mobivenal micro je navyše obohatený o 30 mg escínu v jednej tablete (prírodný výťažok z Pagaštanu konského). Flavonoidy diosmín a hesperidín majú antioxidačný účinok, takže môžu napomáhať tlmiť zápal. Escín môže napomáhať redukovať zápal a opuch.
Chcete vedieť viac? Sledujte nás na stránkach www.mobivenal.sk a www.mojenohy.sk, nájdete nás aj na Facebook stránke Mobivenal.