ROZPOZNAJTE SVOJE ŤAŽKOSTI S NOHAMI

Každá bolesť je subjektívna a rovnako aj prah bolesti máme rozdielny. Platí však, že jestvujú podobné až rovnaké prejavy pri ťažkostiach s nohami a je dobré vedieť ako na ne.

Nie všetky znamenajú zdravotný problém

Aj keď začiatok prejavov alebo ich priebeh môže byť podobný, nemusí ísť zakaždým o nejaký zdravotný problém. Príkladom je napríklad nevhodná obuv či zlá klenba obuvi, ktoré dokážu taktiež spôsobiť rôzne nepríjemnosti – od pichania chodidiel až po tŕpnutie prstov na nohách. Dobrou radou teda je, aby ste eliminovali všetky možné vonkajšie faktory na odstránenie alebo zmiernenie nepríjemných pocitov. Zdanlivo bezvýznamná výmena papúč alebo topánok môže byť ozajstnou úľavou pre nohy.

Dlho stojíte, sedíte, veľa chodíte a cestujete?

Či chceme, či nie, s pribúdajúcim vekom a vplyvom dlhého státia, sedenia alebo cestovania sa kondícia našich nôh zhoršuje.

Príčinou väčšieho nepohodlia dolných končatín môže byť napríklad aj ich nedostatočná výživa, na ktorú mnohí z nás zabúdajú. Aj vy vnímate pri týchto činnostiach nepohodlie? Podľa nášho online prieskumu pociťuje takmer každý druhý Slovák nepohodlie týkajúce sa nôh, no väčšina ho nerieši. Prinášame niekoľko postrehov ľudí, v ktorých sa možno nájdete aj vy:

Dlhé státie, Danka, (24 rokov): „Nikdy som si nemyslela, že aj ja budem mať ťažkosti s nohami. A už vôbec nie v tomto mladom veku. Začalo to, keď som nastúpila do novej práce ako predavačka dámskej konfekcie. Robím dlhý a krátky týždeň, takže ťahám dvanástky. Majiteľka od nás vyžaduje, aby sme v predajni nesedeli, veď ani nie je kde. Keď si chcem na chvíľu oddýchnuť, odbehnem do skladu, ale veľmi to nepomáha. Dvanásť hodín na nohách je zaberačka a domov idem väčšinou s opuchnutými nohami.“

Dlhé sedenie, Štefan, (52 rokov): „Pracujem ako taxikár, celé dni sedím v aute. Niekto si možno povie, že sedenie nie ja záťažou na nohy, ale nie je to pravda. Časom som bol nútený zmeniť aj auto z manuálnej na automatickú prevodovku, lebo nohy si to pýtali. Aj tak mávam v noci kŕče a každý deň stuhnuté lýtka.“

Dlhé státie, sedenie aj chodenie, Alena, (36 rokov): „Odkedy som doma na materskej dovolenke, začala sa ozývať bolesť nôh. Počas dňa veľa stojím, ale aj sedím, popri synovi aj veľa nachodím. K večeru zvyknem mať akési šklbanie v nohách, až taký nepríjemný tlak a pociťujem veľkú únavu. Súvisí to aj s prekrvením, keďže mám stále nohy studené ako žaba. Na priehlavku ľavej nohy som si dokonca všimla viditeľnejšie žily.“

Neprehliadajte tieto najčastejšie prejavy

Ak neviete s istotou, kedy by ste mali spozornieť, po prečítaní najčastejších prejavov by ste v tom mali mať jasnejšie:

  • Únava a bolesť nôh (pocit tlaku, šklbanie, pichanie)
  • Nedostatočné prekrvenie dolných končatín (studené nohy)
  • Časté tŕpnutie nôh
  • Kŕče v nohách (najmä v noci)
  • Opuch nôh a ťažoba (problémy s obutím topánok)

V prípade, že pociťujete niektorú alebo viacero týchto ťažkostí, bolo by vhodné navštíviť odborného lekára. Dovtedy však môžete dopriať nohám dostatok výživy. Konzumujete vyváženú stravu bohatú na ovocie a zeleninu, alebo si potrebné vitamíny a iné látky dopĺňate formou výživových doplnkov? A čo vaše nohy? Myslíte a dbáte na ich výživu? Ak ste niekedy počuli o diosmíne, hesperidíne a escíne, tak viete, že ide o cielenú výživu najmä pre ľudí, ktorí dlho stoja, sedia či cestujú.

Výživové doplnky s obsahom aktívnych látok diosmín a hesperidín sú prípravky MOBIVENAL micro a MOBIVENAL micro Simple, pričom Mobivenal micro je navyše obohatený o 30 mg escínu v jednej tablete (prírodný výťažok z Pagaštanu konského). Flavonoidy diosmín a hesperidín majú antioxidačný účinok, takže môžu napomáhať tlmiť zápal. Escín môže napomáhať redukovať zápal a opuch.

Chcete vedieť viac? Sledujte nás na stránkach www.mobivenal.sk a www.mojenohy.sk, nájdete nás aj na Facebook stránke Mobivenal.

Zdieľať na