Výživa pre vaše nohy

Na otázky odpovedá angiologička z Nového Mesta nad Váhom MUDr. Katarína Bernovská

Výživové doplnky s obsahom zložiek diosmín a hesperidín. Hlavnými zložkami výživových doplnkov MOBIVENAL® micro a MOBIVENAL® micro Simple sú diosmín (450 mg) s hesperidínom (50 mg), obe mikronizované. Mobivenal® micro je navyše obohatený o 30 mg escínu v jednej tablete.

DLHO STOJÍTE, SEDÍTE, VEĽA CHODÍTE A CESTUJETE?

Či chceme, či nie, s pribúdajúcim vekom a vplyvom dlhého státia, sedenia alebo cestovania sa kondícia našich nôh zhoršuje. Príčinou väčšieho nepohodlia dolných končatín môže byť napríklad aj ich nedostatočná výživa, na ktorú mnohí z nás zabúdajú. Aj vy vnímate pri týchto činnostiach nepohodlie? Podľa nášho online prieskumu pociťuje takmer každý druhý Slovák nepohodlie týkajúce sa nôh, no väčšina ho nerieši.

PRVÁ POMOC - VYLOŽENIE NÔH

Prvou pomocou je pre väčšinu ľudí vyloženie nôh alebo ich vymasírovanie. Vyjadrilo sa tak 188 z 382 opýtaných vo veku 24 až 65 rokov. Približne každý tretí účastník prieskumu zároveň priznal, že najväčšie nepohodlie pociťuje po fyzickej námahe. Po dlhom státí až takmer tretina opýtaných, dlhé sedenie je nepriateľom pre 20 % Slovákov a nosenie nepohodlnej obuvi spôsobuje problémy 5 % zástupkyniam nežného pohlavia. Zaujímavým faktom je, že takmer polovica účastníkov prieskumu nešportuje vôbec.

PRAVIDELNÝ POHYB POMÁHA

Aktívne (5 x týždenne) športuje 21 opýtaných, menej aktívne (3 x týždenne) sa športu venuje len 10 ľudí a sporadické športovanie potvrdilo iba 38,5 %, čiže 147 respondentov. Avšak práve pravidelný pohyb, aspoň v rámci rekreačnej prechádzky, je skvelou prevenciou pred možným nepohodlím nôh.