NEPOSLÚCHAJÚ VÁS NOHY NA LYŽOVAČKE?

Je známe, že dlhé státie, sedenie či cestovanie môže narušiť pohodlie dolných končatín. Lenže, keď ich zavrieme do pevných lyžiarok, môže sa to ešte zhoršiť. Dá sa tomu zabrániť?

V čase školských prázdnin vyrazí mnoho ľudí za zážitkami na lyžiarske svahy. Šport a celkovo pohyb je pre organizmus prospešný, no ak sa mu venujete iba príležitostne, je lepšie zvoliť miernejšie tempo.

Pomaly ďalej zájdete a na to treba pamätať. Nohy si zaslúžia špeciálnu pozornosť, aby sa nestalo, že vás prestanú poslúchať.

Veď napokon uznajte – kým doposiaľ boli zvyknuté aj na osemhodinové státie v práci, prípadne odolávajú sedavému zamestnaniu, nemožno od nich očakávať zázraky na počkanie. Navyše, pri lyžovaní sú okrem fyzickej námahe vystavené ešte ďalším faktorom, ktoré môžu negatívne ovplyvniť ich kondíciu.

Ako vo zveráku

Aj keď sa dnešné lyžiarky vyrábajú z kvalitných a vzdušných materiálov, neznamená to, že sa v nich vaše nohy budú cítiť ako v bavlnke. Skôr sa treba pripraviť, že po istom čase na svahu vám budú pripadať ako vo zveráku.

Teplo aj zima

Aby ste sa cítili komfortne, iste siahnete po teplých lyžiarskych ponožkách alebo termo pančuchách. Čo ale v praxi znamená, že nohy sú akoby vo zveráku a ešte je im aj pomerne teplo, kým teplota v okolí môže byť podstatne nižšia. Teplotné výkyvy sa im zrejme páčiť nebudú.

Rozprúďte krv

Ideálne s pomocou lyžiarskych kompresných podkolienok, ponožiek alebo pančúch. Alebo môžete siahnuť po kompresných zdravotných pomôckach. Kompresia zaisťuje zlepšenie prúdenia krvi, podporu svalov a redukcia nežiaducich vibrácií, ochranu pred poškodením svalových vlákien, rýchlejšiu regeneráciu, navyše aj dobrý odvod potu z pokožky a sú zárukou dobrých termoizolačných schopností.

Doprajte im odpočinok

Po celodennej či poldennej lyžovačke doprajte nohám spravodlivý odpočinok. Ľahnite si a vyložte si ich tak, že ich podložíte viacerými vrstvami vankúšov. A nechajte ich tak aspoň 15 minút, ideálne pol hodinku. Ak máte obavy z kŕčov, predídete im s pomocou zvýšeného príjmu horčíka.

Nohy si zaslúžia výživu

Tak, ako sa ženy starajú napríklad o svoje vlasy a doprajú im rôzne výživné kúry, mali by sme sa podobne starať aj o svoje nohy. Výživové doplnky s obsahom aktívnych látok diosmín a hesperidín, medzi ktoré patria aj  MOBIVENAL micro a MOBIVENAL micro Simple, pričom Mobivenal micro je navyše obohatený o 30 mg aescínu v jednej tablete (prírodný výťažok z Pagaštanu konského). Flavonoidy diosmín a hesperidín majú antioxidačný účinok, takže môžu napomáhať tlmiť zápal. Aescín môže napomáhať redukovať zápal a opuch.

Chcete vedieť viac? Sledujte nás na stránkach www.mobivenal.sk a www.mojenohy.sk, nájdete nás aj na Facebook stránke Mobivenal.

Zdieľať na