KŔČOVÉ ŽILY

Kŕčové žily patria medzi najčastejšie ochorenie postihujúce žilový systém dolných končatín. Má niekoľko štádií a nedá sa úplne vyliečiť. Ak je však odhalené včas, vhodnými opatreniami a liečbou sa dokáže udržať pod kontrolou.
Ako kŕčové žily vznikajú
V dolných končatinách sa nachádzajú až tri žilové systémy – povrchový, spojovací a hĺbkový. Pri zdravom cievnom systéme krv prúdi z povrchového cez spojovací až do hĺbkového systému. Ak je žilová stena oslabená alebo systém chlopní nefunguje správne, v hĺbkovom systéme nastáva pretlak. Vtedy dochádza k hromadeniu krvi v povrchovom systéme. Žily strácajú pružnosť, rozťahujú sa, menia svoj tvar a krv sa v nich hromadí, pričom môžu až vystupovať na povrch vo forme modrých hrčiek, uzlov prípadne viditeľného vinutého priebehu žily.
Začiatok ochorenia
Prvé štádium ani nemusíte spozorovať. Niektorí majú len mierne príznaky v podobe opuchov či bolestí, ale majú už vážne postihnutý hĺbkový žilový systém. Iní môžu mať viditeľné zmeny na dolných končatinách, avšak nepociťujú žiadne bolesti či komplikácie. Keďže sú príznaky ochorenia rôzne, už pri jeho prvých náznakoch (opuchy, nočné kŕče, unavené a ťažké nohy na pravidelnej báze…) by ste mali navštíviť všeobecného lekára, ktorý vás v prípade potreby pošle na ďalšie vyšetrenie k angiológovi.
Jednotlivé štádiá ochorenia
Chronické žilové ochorenie sa delí podľa medzinárodnej klasifikácie CEAP na 8 štádií. Delenia zahŕňa prejavy choroby, pôvod, lokalizuje zmeny a určuje patofyziologické aspekty choroby.
- C0 – vyšetrením a pohmatom nezistené žiadne znaky žilového ochorenia.
- C0s – pocit ťažkých nôh, únava, pocit napätia a opúchania, horúčavy alebo páľavy, svrbenie kože, kŕče v lýtkach, bolesti nôh a podobne.
- C1 – prítomné rozšírenie sieťových žíl – metličky alebo rozšírené drobné koncové žily.
- C2 – prítomné kŕčové žily, varixy.
- C3 – viditeľné opuchy.
- C4 – zmeny na koži pripisované ochoreniu žíl – pigmentácia a/alebo ekzém, lipodermatoskleróza, biela atrofia.
- C5 – trofické zmeny na koži so zahojeným vredom predkolenia žilového pôvodu.
- C6 – trofické zmeny na koži s aktívnym vredom predkolenia žilového pôvodu.
Kŕčové žily sa môžu skomplikovať zápalom, vznikom zrazeniny – trombu, ktorý môže viesť až k pľúcnej embólii, a tiež prasknutím varixu a následným žilovým krvácaním. S návštevou lekára nečakajte.
Rizikové faktory vzniku kŕčových žíl
Prevencia je pri vzniku kŕčových žíl nevyhnutná rovnako, ako pri akomkoľvek inom ochorení. Medzi preventívne opatrenia patria aj faktory, ktoré vieme našim životným štýlom ovplyvniť, Čiže ak máte niektoré rizikové faktory, ktoré ovplyvniť neviete, o to viac by sta sa mali snažiť uspieť v tých ovplyvniteľných.
Faktory, ktoré nemôžeme ovplyvniť:
- Dedičnosť
- Vyšší vek
- Pohlavie – rizikovejšie sú ženy
- Tehotenstvo, klimaktérium
- Výška – väčšie riziko majú vyšší ľudia
- Prekonaná žilová trombóza
Faktory, ktoré vieme ovplyvniť:
- nadváha a obezita,
- nedostatok pohybu,
- dlhé sedenie alebo státie,
- neprimeraná svalová záťaž – nesprávne posilňovanie, silové športy a časté zdvíhanie ťažkých bremien,
- nevhodné a tesné oblečenie a obuv
- fajčenie
- hormonálna liečba
Cielená výživa ciev
K zlepšeniu kondície vašich žíl prispieva aj cielená výživa s obsahom aktívnych látok diosmín a hesperidín. Môžete ich užívať aj preventívne, nie až keď máte problémy.
Výživové doplnky MOBIVENAL micro a MOBIVENAL micro Simple obsahujú aktívne látky diosmín a hesperidín, pričom Mobivenal micro je navyše obohatený o 30 mg escínu v jednej tablete.
Výživové doplnky MOBIVENAL micro a MOBIVENAL micro Simple je slovenskými užívateľmi rokmi overená kombinácia mikronizovaného (lepšie rozpustného a vstrebateľného) diosmínu a hesperidínu, ktorý je navyše aj cenovo dostupný.
Chcete vedieť viac? Sledujte nás na stránkach www.mobivenal.sk a www.mojenohy.sk, nájdete nás aj na Facebook stránke Mobivenal.