KEĎ IGNORUJEME NOHY

Všeobecne platí, že ak niečomu nevenujeme dostatočnú pozornosť, časom sa to vypomstí. Platí to aj pri nohách, ktoré možno nevedome ignorujeme a vystavujeme zbytočnej nezdravej záťaži. Robíte to aj vy?

Stačí aj málo

Vek je síce len číslo, no to číslo by nás malo aspoň varovať predtým, aby sme nerobili detinské chyby. Veď schválne, zamýšľate sa niekedy nad tým, v akej polohe najčastejšie sedíte, čo robíte, ak dlho stojíte, ako najradšej relaxujete a v akej polohe zvyknete spať?

Zdanlivo sú to maličkosti, no aj tie vytvárajú celkovú mozaiku toho, v akej kondícii sú naše nohy. Nepohodlie je už len dôsledkom toho, že na čosi iné zabúdame alebo to nevnímame.

Aké sú najčastejšie chyby spôsobujúce nepohodlie nôh?

Prekrížené nohy

Nikto nevydrží sedieť vzorovo a vzpriamene dlhší čas bez toho, aby sa nepohol alebo nezmenil celkový posed. Veľmi často preto mnohí z nás končia s prekríženými nohami. Ak tak zvyknete sedieť aj vy, koľko asi? Desať minút, polhodinu či dlhšie? A to je kameň úrazu, keďže pri prekrížených nohách na mieste ich stretu dochádza k tlaku, čo nepriaznivo pôsobí napríklad na prekrvenie lýtok a podobne. Nohy tak majú tendenciu opúchať a neraz na seba upozornia aj bolesťou či tŕpnutím.

Vyložené a prekrížené nohy

Ak chceme nohám pomôcť, vyložiť ich nahor je super vec. Ale akonáhle tak spravíme na tvrdej či krátkej podložke a nohy prekrížime, problém je na svete (napríklad o okraj konferenčného stolíka pri sedení na sedačke). Spočiatku možno nebudete pociťovať žiadne zmeny, no ak tak budete robiť pravidelne, čoskoro budete badať negatívne zmeny. Nepríjemné pocity sa môžu dostaviť v oblasti priehlavku, členkov a lýtok. Keď si teda plánujete nohy vyložiť a vyvýšiť, radšej tak spravte na taburete (spolu s vankúšom alebo dekou), aby nohy zbytočne netrpeli.

Podopieranie chodidiel

Ide o jeden z častých zlozvykov. Mnohí z nás majú totiž nutkanie vyzuť sa pri sedení alebo státí a podopierať si chodidlá napríklad o vyzutú obuv. Lenže, popri iných činnostiach si človek veľakrát neuvedomí, že na chodidlá vyvíja tlak, môže okraj topánky tlačiť alebo sa vrývať (otláčať) do chodidla. Zbadáme sa až vtedy, keď sa ozve bolesť, že sme to v danej polohe už prehnali. Ak ste si to doteraz neuvedomili a nechcete sa tohto zlozvyku vzdať, namiesto topánok alebo niečoho tvrdého zvoľte napríklad tenisovú loptičku, s ktorou doprajete chodidlám aspoň malé cvičenie. Všeobecne o prospešných cvikoch sme písali v tomto blogu.

Možnosť voľby proti nepohodliu v nohách

Počuli ste už o výživových doplnkoch s obsahom aktívnych látok diosmín a hesperidín? Ide o prípravky MOBIVENAL micro a MOBIVENAL micro Simple, pričom Mobivenal micro je navyše obohatený o 30 mg escínu v jednej tablete. Výživový doplnok MOBIVENAL micro a MOBIVENAL micro Simple je slovenskými užívateľmi rokmi overená kombinácia mikronizovaného (lepšie rozpustného a vstrebateľného) diosmínu a hesperidínu, ktorý je navyše aj cenovo dostupný.

Zdieľať na